Těhotenství týden po týdnu

Jste těhotná a zajímá vás, co se ve vašem bříšku odehrává? Jak se miminko v průběhu těhotenství vyvíjí? Připravili jsme pro vás přehled týden po týdnu.

 • 6. Týden těhotenství          Velikost čočky 3mm              Snímek obrazovky 2024-05-02 135403

Srdíčko začíná bít, je maličké a má jen jednu komoru. Krev po těle rozvádí tenoučké vlásečnice, uzavírá se nervová trubice, začíná se tvořit trávící trakt. Má plíce, játra, slinivku a štítnou žlázu. Tělíčko má tvar písmene C, na ultrazvuku lze rozeznat hlavičku a zadeček.

💡Je vhodný čas myslet na svou životosprávu pro správný vývoj orgánů miminka. Můžete začít užívat i těhotenské vitamíny nebo kyselinu listovou. Vhodné je zařadit i klidnější aktivitu pro správné zahnízdění. Mohou se objevit ranní nevolnosti.

📖Nevolnost v těhotenství

 • 7. Týden těhotenství          Velikost borůvky  8mm           Snímek obrazovky 2024-05-02 135434

Hlavička tvoří větší část, tvoří se očka a uši. Mozek se rozděluje na 2 hemisféry. Srdíčko bije 2x rychleji než to vaše. Začínají se vyvíjet střeva, svaly a oči. Formují se pohlavní orgány, ale na rozeznání pohlaví je ještě čas. 😊

💡Na svém těle můžete pozorovat různé změny, všechny jsou zcela přirozené. Zvětšující se prsa můžete začít preventivně mazat různými olejíčky proti striím.

📖 Strie v těhotenství

 • 8. Týden těhotenství           Velikost fazolky 15mm              Snímek obrazovky 2024-05-02 135506

Začíná se tvořit pupečník. Hlavička stále tvoří větší část, ale mění se její tvar. Obličejík se začíná rýsovat, má nosík s nosními dírkami. V pusince už má i jazýček. Většina orgánů (srdce, mozek, játra, plíce, ledviny) jsou vyvinuté. Střeva jsou zatím hodně dlouhá, proto jejich vývoj pokračuje mimo břišní dutinu, ve váčku pupeční šňůry.

💡 Štíhlejší ženy mohou pozorovat pomalu se zvětšující bříško. V tomto období Vás ještě stále mohou trápit nevolnosti, pozor však na úporné zvracení, které vám nedovolí přijímat tekutiny. V tomto případě se obraťte na svého lékaře.

📖7 způsobů, jak se starat o sebe během těhotenství

 • 9. Týden těhotenství          Velikost hroznového vína 2,3cm            Snímek obrazovky 2024-05-02 135529

Začíná mít lidskou podobu, svaly a nervy se vyvíjejí. Oči děťátka překrývají oční víčka a v hrudním koši je již vytvořena bránice.

💡Hormonální aktivita vašeho těla se může podepsat na vaší kolísavé náladě.  Změny někdy připomínají vystupňovaný premenstruační syndrom. Nevěste hlavu, pokud si se svými náladovými stavy nebudete vědět rady. Je to zcela v pořádku. I Vaše okolí bude mít určitě pochopení.

 • 10. Týden těhotenství           Velikost jahody   3,1cm       Snímek obrazovky 2024-05-02 135554

Stále víc získává lidské rysy. Hotové jsou nosní dírky i slzné kanálky. Plovací blány mezi prstíky pomalu mizí a prstíky tak začínají být oddělené. Vyvíjejí se játra a začínají se tvořit červené krvinky.

💡Vaše těhotenství pokračuje, měla byste se přizpůsobit potřebám organismu. Pokud trpíte zvýšenou únavou, snažte se dodržovat spánkový režim. Choďte večer brzy spát, a pokud to jde, odpočiňte si i ve dne.

 • 11. Týden těhotenství            Velikost fíku  4cm          Snímek obrazovky 2024-05-02 135649

Očka zůstávají zavřená, tvoří se hlasivky. Objevují se první jemné chloupky.

💡V tomto období Vás mohou trápit častější močení nebo jen nutkání močit, a to i v době, kdy váš močový měchýř není plný. Sliznice močových cest jsou překrvené a po celou dobu těhotenství trvá zvýšené riziko močové infekce. V případě pálení nebo řezání při močení, bolesti v bedrech nebo podbřišku vyhledejte svého lékaře.

📖 Tělesné změny v těhotenství

 • 12. Týden těhotenství           Velikost malé limetky  5,5cm        Snímek obrazovky 2024-05-02 135716

Mozek pracuje, ale stále se vyvíjí. Po celém tělíčku rostou drobné chloupky. Na ultrazvuku můžete vidět pohyby nohou i rukou.

💡 Čeká Vás prvotrimestrální screening genetických vad plodu. Jedná se o vyšetření plodu, jehož výsledkem je míra rizika postižení plodu chromozomální vadou. Vyšetření se skládá z provedení ultrazvuku a odběru krve. Snažte si zvyknout a dbát na správné držení těla. Je to nejlepší metoda, jak předejít bolestem beder.

 • 13. Týden těhotenství            Velikost blumy  7cm                 Snímek obrazovky 2024-05-02 135754

Všechny orgány už téměř dokončily svůj vývoj. Postupně se začíná formovat malá kostra. Začíná polykat plodovou vodu a čůrat. Nosní dírky se uvolňují a střeva se prodlužují.

💡 Možná jste si povšimla otoku dásní a snadného krvácení z dásní, zvláště při čištění zubů. Je to běžný problém v těhotenství, který po porodu vymizí. Pokud chcete, už nyní je vhodná doba začít s cvičením. Můžete volit z mnoha online lekcí nebo vyhledat kurzy ve vašem městě. 

📖 Péče o dutinu ústní

 • 14. Týden těhotenství          Velikost broskve  8,5cm                 Snímek obrazovky 2024-05-02 135815

Kostní dřeň začíná tvořit krevní buňky. V tuto chvíli by už mělo být na ultrazvuku rozeznatelné pohlaví. Nožky jsou delší než ručky. Začíná fungovat štítná žláza a už vytváří vlastní hormon.

💡Vstupujete do druhého trimestru těhotenství. Potíže spojené se začátkem těhotenství začínají pomalu ustupovat. Teď vás čeká období, kdy si své těhotenství začnete opravdu užívat. :) Stále dbejte na správnou životosprávu včetně pitného režimu, zařaďte vhodnou fyzickou aktivitu ale i dostatečný odpočinek.

📖 Pitný režim v těhotenství

 • 15. Týden těhotenství           Velikost jablíčka  10cm           Snímek obrazovky 2024-05-02 135834

Je velice aktivní – otáčí hlavičku, otvírá i zavírá pusinku, umí sát. Začíná fungovat čich.

💡Postava se vám v následujících týdnech těhotenství začne rychleji měnit. Je možné, že budete muset pořídit větší podprsenku a volnější oblečení. To ovšem neznamená, že musíte všechno vyměnit za tepláky. Volte hlavně to, v čem se budete cítit Vy sama dobře. To samé platí pro obuv. Podpatky raději vyměňte za boty na nižším podpatku.

📖 Péče o prsa v těhotenství

 • 16. Týden těhotenství           Velikost pomeranče 11,5cm          Snímek obrazovky 2024-05-02 135851

Je čím dál aktivnější, některé z vás mohou začít tyto pohyby vnímat. Kosti sílí a oči ještě zůstávají zavřené. Imunitní systém začíná tvořit první protilátky.

💡V tomto období se obvykle vyšetřuje podrobně srdíčko, tzv. FECHO. Vyšetření není povinné a není hrazeno pojišťovnou.  K tomuto vyšetření jsou odesílány maminky s podezřením na vývojové vady srdce na základě výsledků prvotrimestrálního screeningu nebo maminky, které trpí SLE. Někdy ale lékař odesílá i preventivně, například protože byla zhoršená přehlednost při screeningu.

 • 17. Týden těhotenství            Velikost avokáda   13cm                 Snímek obrazovky 2024-05-02 135912

Začíná slyšet a rozeznávat zvuky kolem sebe – tlukoucí srdce maminky, hlas tatínka.

💡Může Vás trápit zácpa. S tou si hravě poradí úprava jídelníčku (jogurty, dostatečné množností tekutin, kompoty apod.). Zvyšuje se pigmentace kůže. Nejvíce ve střední čáře pod pupkem, tmavnou dvorce prsních bradavek, oblast genitálu, mateřská znaménka a pihy. Některé ženy mohou zaznamenat pigmentové skvrny v obličeji. Pigmentové skvrny po porodu po určitém čase vymizí. Pokud jste těhotná v letních měsících, dbejte na správnou ochranu pomocí krémů na opalování.

 • 18. Týden těhotenství           Velikost papriky  14cm            Snímek obrazovky 2024-05-02 135934

Očka jsou stále ještě zavřené, ale rozená světlo a tmu. Srdíčko je velké a může být slyšitelné přes stetoskop nebo fetální monitor. Rýsují se otisky prstů.

💡Maminky, které jsou těhotné podruhé, mohou začít vnímat pohyby. Začnete také rychleji přibírat. Nijak se přírůstkem na váze nestresujte, jezte pestře a zdravě (hladovění rozhodně není na místě) a udržujte přiměřenou fyzickou aktivitu. Pokud přibíráte více, omezte mlsání a pití slazených nápojů, nepřejídejte se! Tvrzení, že musíte jíst za dva, není pravdivé.

📖 Mýty v těhotenství

 • 19. Týden těhotenství            Velikost grepu  15,5cm              Snímek obrazovky 2024-05-02 140012

Tělíčko je pokryté průsvitnou kůží, skrz ní jsou vidět cévy. Na povrchu se začíná tvořit mázek. Prospí až 20 hodin denně.

💡Snažte se být v klidu, hodně relaxovat, chodit spát pravidelně ve stejnou dobu. Poslouchejte své tělo. Pokud se cítíte dobře, zařazujte fyzickou aktivitu alespoň formou procházek.

 • 20. Týden těhotenství             Velikost banánu   25,5cm          Snímek obrazovky 2024-05-02 140035 

Všech 5 smyslů už plně funguje. V tuto chvíli byste už měla pohyby vnímat. Slinivka břišní již začíná produkovat inzulín.

💡Měla byste absolvovat II. ultrazvukový screening. Toto vyšetření se specializuje na odhalení případných vývojových vad plodu, dále se zjišťuje uložení placenty, množství plodové vody a růst plodu. I prvorodičky už začínají cítit první pohyby. Sexuální aktivity během těhotenství nejsou pokládány za škodlivé.

 • 21. Týden těhotenství            Velikost mrkve   26,5cm          Snímek obrazovky 2024-05-02 140118

Stále spí 20 hodin denně. Ledviny filtrují „moč“ – spolykanou plodovou vodu.

💡Vaše tělo začíná rovněž více zadržovat vodu, časté bývají otoky na prstech rukou. Těhotenství bývá obdobím, kdy se hemeroidy objeví vůbec poprvé. Léčení bývá v těhotenství pouze zklidňující, pomocí koupelí v dubové kůře či slabě růžovém roztoku hypermanganu, chlazení pomocí sáčků s ledem. Z léků je možno zakoupit čípky či masti s analgetiky a anestetiky v každé lékárně. Zkuste předejít zácpě tím, že budete pít dostatek tekutin, jíst stravu bohatou na vlákninu a dodržovat přiměřenou fyzickou aktivitu! Snížíte tak riziko vzniku hemoroidů. O léčebných účincích dubové kůry a jejím využití po porodu více v našem článku na téma Dubová kůra; šetrná péče o hráz po porodu.

 • 22. Týden těhotenství           Velikost manga     28cm          Snímek obrazovky 2024-05-02 140138

Kůže se zpevňuje, začínají růst nehtíky. Pohlavní orgány tvoří pohlavní buňky.

💡 Mohou vás začít trápit křeče v nohách či tuhnutí bříška. Nejčastější příčinou bývá nedostatek hořčíku. O jeho užívání se poraďte se svým lékařem. V noci a při odpočinku lehávejte raději na levém boku, zmírníte tím tlak těhotné dělohy na dolní dutou žílu a tím se zmírní otoky dolních končetin.

📖 Hořčík v těhotenství

 • 23. Týden těhotenství            Velikost papáji   29cm                Snímek obrazovky 2024-05-02 140155

Vzhledově připomíná maličké miminko. Pohlaví by mělo jít s jistotou určit. U chlapečků jsou varlata stále v břišní dutině. Vytváří se šedá kůra mozková.

💡Děloha se přizpůsobuje rychlému růstu plodu tím, že se zvětšuje. Její vrchol, sahá nyní téměř do výše pupku budoucí maminky. Je patrný přírůstek na váze. V bříšku můžete pociťovat téměř akrobatická představení. Stále platí, naslouchejte svému tělu, nebojte se na cokoliv zeptat svého gynekologa nebo porodní asistentky.

 • 24. Týden těhotenství              Velikost kukuřičného klasu  30cm                 Snímek obrazovky 2024-05-02 140233

Kůže sílí a začínají se dotvářet plíce, hlavně plicní sklípky. Začíná reagovat na zvuky.

💡Tělesné změny, hormonální aktivita, růst miminka – to vše má vliv na postavení a držení těla. Mohou se objevit bolesti v zádech, podbřišku, tříslech. Tělo se přizpůsobuje změnám. Od těchto potíží si můžete sama ulevit vhodnou fyzickou aktivitou. Pokud jsou však bolesti velmi nepříjemné a omezují vás, požádejte svého lékaře o poukázku k fyzioterapeutovi. Zkusit můžete také tejpování nebo těhotenské masáže. 

📖 Tejpování v těhotenství

📖 Masáž v těhotenství 

 • 25. Týden těhotenství           Velikost lilku   35cm          Snímek obrazovky 2024-05-02 140321

V pusince se vše ukládá na své místo, dokonce i pupeny stálých zoubků.

💡V tomto týdnu se také nejčastěji provádí glukózový toleranční zátěžový test, tzv. OGTT. Je to test, kterým se zjišťuje, zda netrpíte tzv. gestačním diabetem neboli cukrovkou.  

📖 Těhotenská cukrovka

 • 26. Týden těhotenství            Velikost hlávkového zelí    36cm             Snímek obrazovky 2024-05-02 201145

Srdce i ledviny pracují na plný výkon. Už má velice dobře vyvinutý úchopový reflex a může se držet pupeční šňůry.

💡Může vás začít trápit pálení žáhy. Zvětšená děloha vytlačuje žaludek nahoru, což spolu s pomalejším vyprazdňováním v těhotenství může způsobit návrat kyselých žaludečních šťáv do dolní části jícnu. Při odpočinku si podkládejte více pod hlavu, jezte raději vícekrát za den malé porce, dávejte pozor na jídla kořeněná, hodně sladká či hodně kyselá. Vyhýbejte se perlivým nápojům. S růstem dělohy souvisí i vysunutí bránice. To může způsobit zvýšené zadýchávání a pocit nedostatku dechu i u fyzicky zdatných těhotných.

 • 27. Týden těhotenství             Velikost květáku    37cm             Snímek obrazovky 2024-05-02 201233

Pod kůží se hromadí tuk. Oční víčka se pootvírají. Zdokonaluje se mozková činnost a děťátku se mohou zdát sny.

💡 Pomalu nastává doba, kdy byste se měla zajímat o přípravu na porod. Zkuste si zjistit, zda ve vaší porodnici neprobíhají předporodní kurzy. Bývají zpravidla velmi oblíbené a také plné, takže máte dostatek času je navštívit. Pokud máte zájem i o služby porodní asistentky, je ideální doba ji kontaktovat.

📖 Hypnoporod

 • 28. Týden těhotenství              Velikost ledového salátu 38cm            Snímek obrazovky 2024-05-02 201308

Umí rozeznávat hlasy. Kůže je méně vrásčitá, protože se pod ní začíná ukládat tuk. Děťátko zatím stále vdechuje plodovou vodu, která zcela zaplňuje plíce i plicní sklípky.

💡Pokud vám na začátku těhotenství byla zjištěna negativní krevní skupina, bude vám v tomto období aplikovaný tzv. gamaglobulin. Je to látka, která zabrání vzniku protilátek, pokud má vaše miminko krevní skupinu pozitivní. V případě dalšího těhotenství by totiž vaše miminko mohlo být těmito protilátkami ohroženo.

 • 29. Týden těhotenství               Velikost máslové dýně     39cm          Snímek obrazovky 2024-05-02 201333

Velmi rychle přibývá na váze. Plíce fungují ale stále se ještě vyvíjejí. Narostly vlásky a řasy.

💡V tomto období už se začnete připravovat na miminko a pořizovat výbavičku. Na internetu najdete nepřeberné množství seznamů, které vám se vším pomůžou. E-shopů a obchodů s dětským zbožím je taktéž mnoho. Proto to jistě zvadnete levou zadní. S čím si nebudete vědět rady, pomůžou zkušené kamarádky nebo maminky.

📖 Výbavička pro miminko

📖 Jak vybrat dětskou postýlku?

 • 30. Týden těhotenství              Velikost salátové okurky  40cm             Snímek obrazovky 2024-05-02 201353

Chloupky na těle pomalu mizí. Kosti jsou pevnější. Dozrávají plíce. Už dobře vidí a reaguje na zvukové podněty.

💡Čeká vás třetí větší kontrolní ultrazvuk. Pokud ještě není miminko otočené hlavičkou dolů, nevadí, stále má ještě dost času i místa.

 • 31. Týden těhotenství              Velikost kokosu    41cm                    Snímek obrazovky 2024-05-02 201419

Oči jsou tmavě modré a umí je zavírat. Vevnitř vše dobře slyší.

💡Zesilují též poslíčci neboli Braxtonovy-Hicksovy kontrakce dělohy. Mohou být již mírně bolestivé, trvají asi půl minuty, ale na rozdíl od pravých porodních bolestí, bývají nepravidelné a nemají vliv na otvírání porodních cest. Úlevu by vám měla přinést teplá sprcha nebo termofor.

 • 32. Týden těhotenství               Velikost kapusty   42cm        Snímek obrazovky 2024-05-02 201512

Kůže růžoví. Nehtíky jsou dlouhé a začíná trénovat dýchání. Většinu dne však prospí. Kosti jsou téměř na 100 % vyvinuté.

💡V tomto nebo následujících 2 týdnech (tj. 6 – 8 týdnů před termínem porodu) byste měla nastoupit mateřskou dovolenou. Přesné datum určí váš gynekolog. Nastává čas, kdy byste měla začít přemýšlet o přípravě věcí do porodnice.

Co vše budete potřebovat, najdete v našem Seznamu.  Všechny potřebné věci najdete pak v našich připravených balíčcích. 

 • 33. Týden těhotenství              Velikost ananasu    44cm            Snímek obrazovky 2024-05-02 201537

Místa v děloze ubývá, jak roste. Mělo by pomalu zaujímat polohu hlavou dolů.

💡 Od tohoto týdne začnete navštěvovat svého gynekologa častěji, bude vám prováděno i vaginální vyšetření. Miminka už většinou zaujímají polohu hlavičkou dolů. Pokud je vaše miminko stále hlavičkou nahoru, ještě stále je možnost, že se samo otočí.

 • 34. Týden těhotenství               Velikost pekingského zelí   45cm                Snímek obrazovky 2024-05-02 201633

Kůže je vyhlazenější, mázek i lanugo postupně mizí. Kosti zesilují.

💡 Tento a příští týden je bříško uloženo nejvýše, poté s přípravou na porod sestoupí hlavička dítěte poněkud níže, a tím bříško poklesne. Nyní však děloha dosahuje až k žeberním obloukům, které mohou být od kopání nožiček miminka velmi citlivé a bolavé. Ještě jste nezačala chystat tašku do porodnice? Teď už je rozhodně ten správný čas s tím začít. S našimi připravenými balíčky do zvládnete bez stresu.

📖Porodní plán: jak ho napsat?

 • 35. Týdne těhotenství             Velikost žlutého melounu   46cm               Snímek obrazovky 2024-05-02 202100

Polyká, čůrá, ve střevech se mi hromadí smolka. Má dostatek podkožního tuku, kůže je růžová a vyhlazená. Doba spánku se zpracuje.

💡 Ztížené dýchání, pálení žáhy, bolesti beder…všechny tyto a další potíže související s těhotenstvím bývají v tomto období nejhorší. Všechno je zcela běžné a brzy dojde ke zlepšení.

📖 Masáž hráze

 • 36. Týden těhotenství               Velikost římského salátu  47cm             Snímek obrazovky 2024-05-02 201758 

Vlásky už jsou dost dlouhé. Umí škytat.

💡 Při gynekologickém vyšetření se odebírá stěr z pochvy k určení eventuální streptokokové infekce skupiny B (tzv. GBS). Pokud je u vás potvrzena přítomnost Streptokoka skupiny B, budou vám v průběhu porodu podána jednorázově antibiotika k prevenci nákazy plodu v průběhu porodu. Tento streptokok bývá součástí běžné vaginální flory u většiny žen a nezpůsobuje žádné potíže. Není tedy nutná jakákoliv léčba. Bohužel při porodu může tento „bacil“ nakazit miminko, proto ta preventivní dávka antibiotik před porodem. Podávána jsou antibiotika, která miminku nijak neublíží.

 • 37. Týden těhotenství               Velikost rebarbory     49cm          Snímek obrazovky 2024-05-02 201942

Všechny orgány už dokončují svůj vývoj a děťátko si užívá poslední týdnu v bříšku.

💡 Pokud nejste s tatínkem manželé a chcete, aby neslo jeho příjmení, je nutná návštěva matriky a vyřízení Souhlasného prohlášení rodičů o určení otcovství. Tatínek tak bude uveden v rodném listu a dítě ponese jeho příjmení. Prohlášení je nutné i v případě, že chcete, aby byl otec v rodném listu uveden, ale příjmení ponese po matce.

 • 38. Týden těhotenství             Velikost pórku    50cm                Snímek obrazovky 2024-05-02 202038

Připravuje se na život mimo dělohu.

💡 Porod může nastat každou chvíli. Taška by měla být připravena a měla byste být zaregistrována v porodnici, kterou jste si vybrala.

Kdy vyrazit do porodnice? Kontrakce trvající alespoň hodinu v intervalu méně než 10 min, odtok plodové vody, absence pohybů a krvácení. Nejste si jistá, zda už vyrazit? Spojte se s porodními asistentkami ve vaší porodnici.

📖 Příprava na porod

 • 39. – 40. Týden těhotenství             Velikost vodního melounu    51cm           Snímek obrazovky 2024-05-02 201739

Už je zcela připravené na život venku. Všechny orgány jsou plně vyvinuté. Kůže je téměř bez mázku.

💡Prvním znakem blížícího se porodu bývá často odchod hlenu s příměsí krve (tzv. hlenové zátky), znamená to, že začíná rozevírat děložní hrdlo. Některé ženy však nemusí odchod hlenové zátky zaznamenat – nemusí vždy porodu předcházet.