Mýty o těhotenství

Dnes jsme se rozhodli šířit osvětu :D a nebo vás pobavit :D Ideálně obojí...

V případě těhotenství existuje spousta již vyvrácených mýtů a pověr, s některými se ale setkáváme ještě dnes. Pár jsme jich vybrali a uvedli na pravou míru.

Návrh bez názvu (1)_3

🤥 Mýtus 1  Když budu jíst vitamíny, narodí se mi velké miminko 🍊
Vitamínové tabletky určené pro těhotné ženy zaručí, že vaše dítě dostane všechny potřebné vitamíny a minerály, které potřebuje ke správnému vývoji a růstu. Porodní váha dítěte se odvíjí od celé řady faktorů. Stravování matky jistě hraje svou roli, ale za větším dítkem nehledejme pouze vitamíny. Naopak užíváním vitamínu s obsahem kyseliny listové podpoříme vývoj CNS, magnezium je skvělé jako prevence křečí, jód je důležitý pro správné fungování těla matky a tak dále.

🤥 Mýtus 2 Podle tvaru bříška lze určit pohlaví miminka🤰
Kulaté holčička, špičaté chlapeček. Podle tvaru bříška určitě pohlaví nepoznáme. Tvar bříška ovlivňuje poloha miminka.

🤥 Mýtus 3 Jíst v těhotenství musíte za dva 🍽️🍽️
I tento mýtus už je vyvrácený. Ano, těhotná žena by měla zvýšit příjem potravy kvůli zvýšeným tělesným nárokům, ale určitě ne dvojnásobně. V přepočtu na kalorie to vychází o jednu svačinku navíc.

🤥 Mýtus 4 Jen Paralen lze užívat v těhotenství 💊
Paralen je jedním z nejšetrnějších léků, které je možné v těhotenství podat. Nicméně jsou i další léky, které můžete v akutním případě bezpečně užívat. Dále jsou léky, které není vhodné v těhotenství vysazovat. Jsou to například léky na štítnou žlázu, epilepsii nebo vysoký tlak. Někdy je potřeba jen upravit dávkování, případně je vyměnit za nějaké jiné.

🤥 Mýtus 5 Co těhotenství, to zub 🦷
Těhotné mají zvýšené riziko k tvorbě zubního kazu, ale ne všechny. Velmi často to spíše souvisí s těhotenskými nevolnostmi v kombinaci se špatnou hygienou. Žaludeční šťávy totiž narušují zubní sklovinu.

🤥 Mýtus 6 Moc ti to sluší, to bude určitě kluk 💄
Také jste to slyšela? To jako maminky, co čekají holčičky jsou škaredé? Za stav pleti v těhotenství jsou zodpovědné hormony ne vaše děti.

🤥 Mýtus 7 Věšení prádla zakázáno 🧺
Chcete pověsit záclony a tchýni z toho málem trefí? Klidně můžete, o tom jestli bude miminko zamotané do pupeční šňůry nerozhodují záclony. Vlivem pohybů v děloze se miminko různě motá kolem šňůry, ona je totiž poměrně dlouhá (+- 50cm) a někdy se stane, že si ji omotá kolem ručky či krčku.

🤥 Mýtus 8 Žádné ryby, sushi ani krevety 🍣
Syrové ryby jsou potenciálním zdrojem nákazy, která by mohla velmi ohrozit miminko. Nemusíte se vzdát ryb ani sushi, jen je třeba dbát na ověřený původ, na správnou tepelnou úpravu a hygienická opatření. Syrové maso přesto raději na chvíli odložte, to samé platí o zrajících sýrech. Ryby dále ve svém jídelníčku zařazené klidně mějte.

🤥 Mýtus 9 Nechytej na toho psa 🐕
Váš pejsek opravdu nemusí z domu, jakmile otěhotníte. I v tomto případě je však lepší zvýšit některá hygienická opatření. Zvlášť majitelky kočiček by měly být více opatrné kvůli riziku toxoplazmozy.

🤥 Mýtus 10 Jezením alergenů zaděláme na alergii i dítěti  🤧
Zakázal vám lékař jíst arašídy nebo třeba mléko, protože by pak vaše miminko mohlo mít alergii? Je to nesmysl, nepotvrdila to žádná studie. Naopak omezení stravy může být pro vaše dítě mnohem více škodlivé.

Setkaly jste se s nějakou další pověrou?