Krásný úsměv v těhotenství

Těhotenství je obdobím radosti, očekávání a také mnoha změn v těle ženy. Během této fáze života je důležité dbát o své zdraví a to zahrnuje i péči o zuby.

Návrh bez názvu (1)_2

Možná jste si doteď neuvědomovala, že vaše ústní zdraví má vliv na  celkové zdraví a také na zdraví vašeho dítěte. V tomto článku vám přinášíme užitečné rady a tipy, jak udržet vaše zuby zdravé i během těhotenství.

🦷 Pravidelně navštěvujte zubního lékaře

Návštěva zubního lékaře by měla být součástí vaší těhotenské péče. Informujte svého zubaře o svém těhotenství a zajistěte si pravidelné kontroly. Profesionální očista zubů a preventivní vyšetření vám pomohou udržet zuby a dásně v dobrém stavu.

🪥 Dodržujte správnou ústní hygienu

Důkladné čištění zubů dvakrát denně je klíčové pro udržení zdravého úsměvu. Používejte měkký kartáček a pastu s fluoridem.

Nedostatek péče o zuby může vést k zánětům dásní a zvýšenému riziku vzniku zubního kazu. Během těhotenství se také častěji vyskytuje tzv. těhotenská gingivitida, která způsobuje krvácení dásní. Pokud se s tímto problémem setkáte, konzultujte to se svým zubařem.

Těhotenská gingivitida je běžným problémem charakterizovaná zánětem dásní a často se vyskytuje během těhotenství kvůli hormonálním změnám.

Během těhotenství dochází ke zvýšení hladiny hormonů, jako je progesteron, které mohou ovlivnit krevní oběh a odpověď těla na zánět. Tento hormonální stav může vést k zesílení reakce na bakterie obsažené v plaku, které se hromadí na zubech a podél dásní. Důsledkem je zánět dásní a krvácení při čištění zubů.

Mezi příznaky těhotenské gingivitidy patří zčervenání, otoky, krvácení dásní při čištění zubů, citlivost a bolestivost dásní. Někdy se mohou objevit i příznaky zánětu, jako je větší citlivost na teplé nebo studené potraviny a nápoje.

Těhotenská gingivitida by neměla být zanedbávána, protože může mít negativní vliv na zdraví dásní a zubů. Zánět dásní je spojen s vyšším rizikem ztráty zubů, a proto je důležité zajistit si pravidelné návštěvy u zubního lékaře a dodržovat správnou ústní hygienu.

Důležitou součástí prevence je pravidelné a důkladné čištění zubů a návštěvy zubního lékaře.

🍽️ Sledujte svou stravu

Správná výživa je důležitá nejen pro vás, ale i pro vaše dítě. Zahrňte do své stravy potraviny bohaté na vápník, fosfor a vitamín D, které jsou důležité pro zdravé zuby a kosti. Omezte konzumaci sladkostí a cukrů, které mohou zvýšit riziko zubního kazu.

🧵 Pravidelně používejte zubní nit

Používání zubní nitě nebo mezizubního kartáčku je nezbytné pro odstranění zbytků jídla a plaku mezi zuby.

 

Péče o zuby je v těhotenství důležitá, vlivem hormonů tělo pracuje i reaguje jinak, a proto je potřeba ani tuto část těla neopomíjet.

A o vy, potrápily vás problémy s dásněmi v těhotenství?