Strie v těhotenství

Těhotenství doprovází nejrůznější tělesné změny. K těm méně vítaným patří výskyt strií.

blog obrázky_4

Strie neboli pajizévky jsou drobné trhlinky na povrchu kůže. Jsou to vlastně takové jizvy, které sice nebolí ale už se jich vlivem rostoucího bříška nezbavíme.

Jakmile začne bříško růst, kůže se napíná a elastická vlákna pod povrchem kůže praskají. Navíc v těhotenství tělo produkuje hormon gestagen, který snižuje pružnost tkáně. Nejčastěji je můžeme zpozorovat hlavně na břiše a prsou, ale i stehnech a bocích.

Zpočátku mají strie růžovou, načervenalou nebo fialovou barvu. Postupem času jizvičky blednou a mění se na bílé nebo perleťové linie.

Bohužel mezi rizikové faktory patří také dědičnost, vlastně vrozená elasticita a tak i když začnete s prevencí začnete hned a začátku těhotenství, neznamená to, že se u vás strie neobjeví. Navíc jakmile jednou kůže popraská, už se jizviček nikdy úplně nezbavíte. Proto se striemi raději začněte bojovat dřív.

1. Dodržujte pitný režim  🚰

Důležitá je správná hydratace. Dodržujte pitný režim a pijte minimálně 2 litry tekutin denně. Ideální je čistá voda, bylinkové čaje nebo 100% ovocné šťávy.

2. Mažte   🧴

Pořiďte si speciální krémy, oleje nebo tělová mléka a začněte s promazáváním pokožky. Tyto přípravky kůži zvlhčí, podpoří její pružnost a tvorbu kolagenu. Mažte hlavně bříško, ideálně několikrát denně a nezapomínejte i na ostatní místa - prsa, stehna, hýždě.

Vhodné jsou oleje, krémy či másla jako je bambucké a kokosové. Klidně podpořte hydrataci kůže už ve sprše  sprchovými oleji. Místa hlavně jemně masírujte, aby se přípravky dostaly opravdu hluboko do pokožky.

Z přípravků na trhu můžete volit například Weleda Těhotenský olej na strie, Bi-Oil Pečující olej, Eucerin tělový olej, Saloos Těhotenský olej, babylove Mama masážní olej pro těhotné z DM nebo kterýkoliv jiný :)

3. Zdravá strava   🥗

Jezte potraviny bohaté na vitamíny A a E, které podporují elasticitu kůže. Zajistěte dostatek vitamínu C, který urychluje regeneraci pokožky a omega-3 mastných kyselin, které zvyšují pružnost kůže.

4. Přibírejte postupně   ⚖️

Čím rychleji přiberete, tím větší je šance, že se strie objeví. V prvních třech měsících těhotenství byste měla přibrat kolem dvou kilogramů, ve druhém a třetím trimestru zhruba půl kila za týden. Tvrzení "jíst za dva" už dávno neplatí. Neznamená to, že se budete trápit hlady. Jezte s rozumem, nepřecpávejte se.

5. Pohyb   🏃‍♂️

Dostatek pohybu a protahování udrží zdravý krevní oběh a zajistí pružnější kůži. Na výběr máte ze skupinových lekcí nebo se alespoň pravidelně protahujte doma a choďte na procházky.

Jakmile kůže popraská, už se nikdy zcela nezacelí. Jizvičky ale můžete výrazně zmenšit a zesvětlit, když tělo každý den namažete hydratačním krémem a budete namáhaná místa masírovat. Pokud vás budou jizvičky a vzhled vaší kůže po porodu moc trápit, můžete navštívit dermatologická centra, která nabízí odstraňování strií laserem.