Těhotenská cukrovka

V průběhu těhotenství Vás jistě čeká vyšetření na těhotenskou cukrovku. Nezjištěná a neléčená cukrovka totiž může být nebezpečná pro vás a vaše miminko.

blog obrázky_2

🩺 Co je cukrovka? 

Cukrovka je vlastně porušený metabolismus sacharidů, který se projeví v krvi zvýšenou hladinu cukru. Za vznikem cukrovky v těhotenství stojí opět hormonální změny. Rostoucí placenta tvoří hormony, které oslabují funkci inzulinu a ten pak není schopen udržet hladinu cukru v krvi v normálních hodnotách.

😓 Jaké má příznaky?

Těhotné ženy cukrovkou nepociťuji žádné příznaky, které by zvýšenou hladinu cukru jednoznačně signalizovaly. Kromě cukru v krvi (glykemie), mohou být také příznaky těhotenské cukrovky cukr v moči (glykosurie), větší žízeň než obvykle a s tím souvisí i častější močení.

🩸 Vyšetření na cukrovku

Vyšetření těhotenské cukrovky má dvě fáze.

První proběhne do 14. týdne těhotenství. Přijdete na odběry nalačno. To znamená přes noc nic nejíst a ráno pít pouze čistou vodu nebo neslazený čaj. Dodržení je velmi důležité, protože v opačném případě by došlo ke zkreslení výsledků testu. Po odběru krve ze žíly se pak stanoví hladina cukru v krvi a lékař podle výsledku vyhodnotí, jak dále postupovat

Hodnoty první fáze vyšetření těhotenské cukrovky:

 • nižší než 5,1 - v normě, další vyšetření podstoupí ve II. fázi
 • mezi 5,1 - 6,9 - provede se další kontrolní test co nejdříve, ale v jiný den. Pokud je hodnota v normě, žena absolvuje zátěžový orální glukozotoleranční test (OGTT) a výsledek definitivně ukáže, zda-li trpí těhotenskou cukrovkou. Pokud je ale druhá hodnota opakovaně zvýšená, další testování není potřeba provádět, a stanoví se diagnóza cukrovka
 • více než 7,0 - není potřeba další dodatečné testování, je diagnostikovaný diabetes.

Druhá testovací fáze probíhá mezi 24. a 28. týdnem těhotenství, kdy absolvují maminky obávaný zátěžový test. Test se samozřejmě neprovádí ženám, které již mají cukrovku zjištěnou před těhotenstvím.

Průběh testu:
 1. Nejdříve se odebere krev nalačno. Čeká se na výsledek, podle kterého se určí, zda může být zátěžový test proveden.
 2. Pokud je hodnota v normě (nižší než 5,1 mmol/l), v testu se pokračuje dále.
 3. Pokud je zvýšená již hodnota nalačno (5,1 mmol/l a více), v testu se nepokračuje a žena by měla přijít na kontrolu následující den.
 4. Pokud je glykémie nalačno znovu vyšší, je diagnóza těhotenské cukrovky potvrzena, žena má být odeslána na diabetologii.
 5. Je-li opakovaná glykémie nalačno v normě (nižší než 5,1 mmol/l), pokračuje se v testu.
 6. Žena vypije roztok se 75 gramy glukózy (v současné době se používají již předpřipravené roztoky, zpravidla s obsahem kyseliny citrónové – chuť je sladkokyselá). Roztok je třeba vypít během několika minut.
 7. Další odběr krve následuje 60 minut po vypití roztoku a třetí za další hodinu (tedy 120 minut po vypití roztoku).
 8. Po celou dobu testu je nezbytně nutné zůstat v klidu sedět. Fyzická aktivita by zkreslila výsledky testu, které by pak mohly být „falešně v normě“.
 9. Během testu nejezte a nekuřte, v případě potřeby ale lze sladký roztok zapít trochou vody.
 10. Po skončení testu (po 3. odběru) se v klidu napijte a najezte, teprve pak odcházejte z laboratoře.

Důvodem k opakování testu je pouze nesprávně provedený test. V případě virózy nebo jiného onemocnění test odložte na dobu, až se budete cítit zase fit. Užití ranních léků také odložte až po skončení testu. Některé ženy trpí v těhotenství silnou nevolností a po vypití koncentrovaného roztoku glukózy jej vyzvrací. V takovém případě se test neopakuje a je odložen na jindy.

Hodnoty druhé fáze vyšetření těhotenské cukrovky:

 • Na lačno: vyšší než 5,1 - gynekolog odešle maminku na diabetologii
 • po 60 minut po OOGT vyšší než 10,0 mmol/l - gynekolog odešle maminku na diabetologii
 • po 120 minut po OOGT vyšší než 8,5 mmol/l - gynekolog odešle maminku na diabetologii

Kritéria pro těhotenskou cukrovku jsou stanovena přísněji než pro ostatní typy cukrovky. Vyšší hodnoty krevního cukru než výše uvedené jsou již spojené s většími riziky pro matku i dítě.

Co si vzít s sebou do laboratoře?
 • Žádanku k provedení testu od vašeho gynekologa, kartičku pojišťovny.
 • Pití a svačinu (kterou budete potřebovat po skončení testu, aby se vám neudělalo nevolno).
 • Něco na čtení (test trvá více než 2 hodiny a je nutné při něm v klidu sedět).

🩹 Léčba cukrovky

Léčba cukrovky v těhotenství ve většině případů znamená pouze úpravu jídelníčku a zařazení pravidelného pohybu. Aplikace inzulinu bývá nutná jen ve velmi malém procentu případů a to pokud hladinu cukru v krvi stoupá i přes dodržování diety.

Jídelníček s cukrovkou

Jídelníček při těhotenské cukrovce není žádná věda a vychází ze zásad racionálního stravování. Doporučuje se proto jíst šestkrát až sedmkrát denně po menších porcích s tím, že každé jídlo by mělo obsahovat maximálně 70 gramů cukrů, ideální je 30 až 50 gramů. Konkrétní množství cukru však stanoví dietolog. Základem jídelníčku při těhotenské cukrovce je omezení množství sacharidů a potravin s vysokým glykemickým indexem.

Potraviny s vysokým glykemickým indexem (nevhodné): sladkosti, polotovary a průmyslově zpracované jídla, do kterých je přidávaný cukr pro lepší chuť, smažená jídla, jídla s obsahem škrobu a bílé mouky, velké porce sacharidových příloh (brambory, rýže, těstoviny), šťávy a džusy ovoce, které je také vysoce cukernaté, stačí 1 hrst denně.

blog obrázky_3

Vhodné potraviny při těhotenské cukrovce:

 • Bílkoviny: příjem bílkovin by měl být přiměřený hmotnost těla, a ten se dá snadno vypočítat podle rovnice 1kg hmotnosti = 1 g bílkovin. Volte kvalitní zdroje bílkovin, jako jsou: ryby, vejce ,chudé maso, mléčné výrobky, luštěniny
 • Tuky: příjem tuků by neměl být neomezený, ale bez obav můžete ořechy, avokádo, máslo, sádlo, tučné ryby
 • Vláknina: vlákninu si dopřejte v každé porci jídla a nahraďte jí část vaši obvyklé přílohy. Ideální množství vlákniny je 30 g na den. Jejím vhodným zdrojem je čerstvá i fermentovaná zelenina. Buďte ale pozorní - nálevy jsou často slazené cukrem. Dalším vhodným zdrojem vlákniny jsou luštěniny, pšeničné otruby a klíčky lněné semínko. Vláknina kromě poskytování množství vitamínů a minerálů vhodně upravuje trávení a zlepšuje pravidelné vyprazdňování (pokud budete dbát i na dostatečný příjem tekutin).

Pravidelný pohyb

Ideální je chůze, alespoň 30 minut denně bez přestávky. Samozřejmě můžete zvolit i jakékoliv těhotenské cvičení nebo jógu.

Návštěva diabetologa

Začnete také chodit pravidelně do diabetologické poradny. Vybaví vás glukometrem, abyste si mohla průběžně, z pohodlí domova, zkontrolovat hladinu cukru v krvi. Sada pro domácí měření cukru obsahuje glukometr, testovací proužky a odběrové pero, kterým si uděláte vpich do prstu a kapku krve naberete do proužků. Glukometr vám výsledek vyhodnotí za pár vteřin.

Měření se provádí ve dvou režimech:

 • Ráno nalačno a potom 1 hodinu po hlavním jídle. Třeba po snídani, obědu nebo večeři
 • Ráno nalačno a potom 2 hodiny po hlavním jídle. Třeba po snídani, obědu nebo večeři

Cílové hodnoty:

 • glykemie nalačno - méně než 5,3 mmol/l
 • glykemie 1 hodinu po jídle - méně než 7,8 mmol/l
 • glykemie 2 hodiny po jídle - méně než 6,7 mmol/l

⚠️ Rizika neléčené cukrovky

Pokud není těhotenská cukrovka včas odhalena a nezahájí se potřebná léčba, zvyšuje se riziko vzniku dalších těhotenských komplikací. Konkrétně ženě hrozí vysoký krevní tlak, preeklampsie, zvýšený výskyt infekcí a porodní poranění. Co se týče plodu, jelikož zvýšená hladina cukru prostupuje skrze placentu, hrozí mu: dětská  zvětšení některých orgánů – jater, sleziny či srdce, mozková dysfunkce, zrychlený vývoj a vyšší porodní váha, dechové potíže, horší průběh novorozenecké žloutenky, cukrovka 2. typu v dospělosti, smrt v posledních týdnech těhotenství.

🤰 Těhotenství a porod

Péče o diabetičky během těhotenství je v tomto ohledu velmi podobná té, kterou dostávají zdravé rodičky. Odlišný je jen počet ultrazvukových vyšetření. Žena trpící cukrovkou jich musí absolvovat více. Pokud žena dodržuje doporučení, která dostala od lékaře a nepodceňuje léčbu, probíhá těhotenství zpravidla bez komplikací. Ale v případě, že nedojde k porodu ve stanoveném termínu, musí být uměle vyvolán. S cukrovkou se totiž nesmí přenášet.

🤱 Těhotenská cukrovka po porodu

Po odchodu placenty se tělo a hormony postupně vracejí do normálu. Hladina cukru klesá do normálních hodnot, ale racionální stravování a pravidelný pohyb by měly zůstat i nadále součástí vašeho života. Pacientky, které překonali cukrovku v těhotenství, jsou již napořád rizikovou skupinou pro rozvoj diabetu II. typu a i nadále by měla být hladina jejich cukru kontrolována na preventivních prohlídkách.

Zhruba tři měsíce po porodu se pak provádí kontrolní glukózový toleranční test, který potvrdí, že cukrovka již odezněla a nedošlo k rozvoji jiného typu. Ženy, které prodělaly těhotenskou cukrovku, mají o 20 až 30 % vyšší pravděpodobnost, že se u nich v budoucnu vyskytne diabetes druhého typu.

💡 TIP porodní asistentky

 • Není důvod mít obavy z provedení testu. Chuť roztoku nemusí být příjemná, ale množství není velké, aby se to nedalo zvládnout. Pokud máte strach, že vypít roztok nezvládnete, přibalte si s sebou do tašky citronku a bude-li vám činit velké potíže roztok vypít, lze si chuť zpříjemnit právě citronkou. Upozorněte ale na tuto skutečnost přítomný personál. O zkreslení výsledků se bát nemusíte, přidaný citron výsledky nijak neznehodnotí.
 • V průběhu se můžete setkat také s označením gestační diabetes nebo zkratkou GDM.
 • Pokud je vám diagnostikována cukrovka, nepropadejte panice. Zaměřte se na svůj jídelníček, zařaďte pohyb. Správný a pozitivní přístup vám zajistí pohodové těhotenství i s cukrovkou.
 • U příjmu k porodu se vás možná zeptají, zda dodržujete nějaké stravovací omezení. Pokud máte těhotenskou cukrovku, nezapomeňte to personálu sdělit. Diabetickou dietu totiž budete mít naordinovanou lékařem i při pobytu v porodnici.