Porodní plán

Na začátek je důležité si říct, že porodní plán není žádnou nutností. Pokud přijedete do porodnice bez porodního plánu, vůbec nic se neděje. Nejdůležitější stejně bude vaše komunikace s personálem. Věřím, že na vše se zeptat, probrat to, rozhodnout se a případně i odmítnout, budete mít v porodnici možnost.

Co je porodní plán?

Porodní plán je soupis představ a přání, jak by váš porod měl ideálně probíhat. Sepište ho nejlépe mezi 34. – 36. týdnem těhotenství. Sepsání plánu vám pomůže utřídit si myšlenky před nastávajícím porodem a připravit vás na to, co vás čeká. Určitě ale nezapomínejte na to, že každý porod je jedinečný a nepředvídatelný.

Na internetu naleznete mnoho vzorů porodních plánů. Sestavit si můžete i vlastní s ohledem na porodnici, kde jste se rozhodla rodit. Důležité je, aby porodní plán byl napsaný v přátelském duchu. Vyvarujte se prosím toho, aby text působil tak, že personálu něco nakazujete.

Plán prokonzultujte s odborníky s předstihem

Porodní plán ideálně přineste k registraci do porodnice, prohlídce porodnice, případně do předporodního kurzu pořádaného vybranou porodnicí. Je tam více času v klidu plán probrat.

Porodní plán zkonzultujete s porodní asistentkou a případně i lékařem. Ti vám podají vysvětlení k jednotlivým bodům a informují, kdy a za jakých okolností lze přání splnit a kdy nikoli. Už tento rozhovor by měl mít uklidňující účinky na vaši psychiku. Také se při tomto rozhovoru ujasní vztah mezi budoucí maminkou a personálem. Psychologický efekt tohoto krátkodobého vztahu rodička - porodník - porodní asistentka je nesmírný.

Pomůžu vám s porodním plánem zdarma

Chcete poradit v porodním plánem? Neváhejte mne kontaktovat na emailu martina@balickydoporodnice.cz. Jako porodní asistentka vám ráda poradím. Navíc si můžete šablonu nechat poslat na email při koupi nějakého produktu u nás.

Jak by měl plán vypadat?

Představte se, uveďte své osobní údaje. Vhodné je , když váš plán začíná anamnézou.

  • Rodinná anamnéza - uvedete všechna vážná onemocnění (rodiče, prarodiče) - onemocnění srdce, plic, ledvin; cukrovka, rakovina, dědičná onemocnění a vrozené vývojové vady. Platí i pro rodinu partnera/manžela a jeho samotného.
  • Osobní anamnéza - vaše aktuální onemocnění, operace a vážné úrazy; onemocnění, pro které jste sledována, prodělané infekční choroby.
  • Léky , které užíváte a alergie
  • Gynekologická anamnéza - první menstruace, menstruační cyklus, gynekologická onemocnění a zákroky. Zmiňte jak probíhaly předchozí těhotenství a porody, včetně velikosti narozených dětí, zda jsou zdravé a jak dlouho byly kojeny. Nezapomeňte i na komplikace v období šestinedělí.
  • Aktuální těhotenství - výsledky genetik, komplikace v tomto těhotenství (cukrovka, anémie, hospitalizace, prodělaná onemocnění včetně užívaných léků)

Poté uveďte také doprovázející osoby, partner/manžel, maminka, sestra, kamarádka,  dula nebo porodní asistentka.

Rozhodněte o přítomnosti studentů - nejde jen o přítomnost mediků ale i o studentky-porodní asistentky, budoucí zdravotní sestřičky.

Dále můžete váš porodní plán rozdělit podle porodních dob:

1. doba porodí

Během první a z části i druhé doby porodní vám bude umožněno, abyste se chovala tak, jak vám bude příjemné. Zmínit ale můžete představu o porodním pokoji či boxu - preference sprchy nebo vany. Soupis pomůcek, které by jste ráda využila (použití bylinné napářky, aromaterapie, vlastní vonné svíčky apod.). Napište klidně, i jak si přestavujete tlumení bolesti - nefarmakologické tišení bolesti (teplá voda, masáž, apod.), analgetika, Entonox (plyn k inhalaci), epidurální analgezie. Spousta maminek dále zmiňuje i svá přání, která se týkají: klystýru a oholení, vaginálního vyšetření a monitoringu miminka, dirupce vaku blan (pouštění plodové vody), aplikace Oxytocinu, podávání antibiotik při GBS pozitivitě.

Některé maminky děsí skutečnost, že by neměly přehled a možnost do průběhu porodu zasahovat. Můžete proto do porodního plánu uvést, že chcete o všem vědět. Můžete si také přát, aby byly zákroky s vámi konzultované před tím, než budou provedeny a abyste dostala čas na rozmyšlenou. Počítejte ale i s tím, že můžete být velmi vyčerpaná a lékaři se v případě potřeby budou muset rozhodnout velmi rychle. Důvěřujte jim. Nebojte se na cokoliv zeptat, nikdo nepřijde (nebo by alespoň neměl) a neprovede vám něco bez vašeho vědomí.

2. doba porodní

V této části maminky píší, jaké chtějí využít polohy, případně už dopředu vědí, ve které pozici chtějí rodit a jak tlačit. Dále zmiňují své přání ohledně epiziotomie - nástřihu hráze. V dnešní době už se (doufám) upustilo od preventivního nástřihu, ve většině porodnic provádějí nástřih pouze v jasně indikovaných případech (hrozící nedostatek kyslíku nebo velké poranění). Uvést dále můžete, kdo přeruší pupeční šňůru a jak si přestavujete bonding a první ošetření miminka po porodu.

3. doba porodní

V této fázi jde o přání týkající se porodu placenty. Podle WHO je doporučeno vést porod placenty aktivně tedy s podáním methylergometrinu nebo oxytocinu pro úplné odloučení placenty a snížení krevní ztráty. Jsou maminky, které tuto látku podat nechtějí nebo ji chtějí podat až později. Stejně tak můžete uvést, zda si chcete placentu odnést domů.

Tipy na závěr

Součástí plánu bývají i přání pro oddělení šestinedělí (typ pokoje) a novorozenecké oddělní. Týká se nejčastěji prvního koupání a případného dokrmování. Vhodné je i uvést přání v případě císařského řezu. Jde opět hlavně o bonding a první ošetření.

Svůj porodní plán můžete sepsat i v případě plánovaného císařského řezu. Jde o přání anestezie, přítomnosti tatínka, bondingu a ošetření miminka. I u porodu císařským řezem si můžete odnést placentu.

V porodním plánu můžete ale zmínit cokoliv, co je pro vás důležité, vaše obavy, pocity i zkušenosti. Své přání může připsat i tatínek. :)

Plán po té přineste ideálně ve dvou kopiích, aby ho měly k dispozici i novorozenecké sestřičky a nezapomeňte ho podepsat.

Už máte plán sepsaný? Tak to se můžete vrhnout na balení tašky. S tím vám pomohou naše balíčky: Balíček Standard nebo Eco.