Aromaterapie u porodu

Aromaterapie je jemná, efektivní a léčebná metoda, která díky přírodním olejům z rostlin účinně působí na naše mozková centra, která jsou zodpovědná za vznik emocí a tvorbu a uvolňování některých hormonů
Aromaterapie využívá přírodně extrahovaných aromatických esencí z rostlin k rovnováze, harmonizaci a podpoře zdraví těla, mysli a ducha a může zmírnit stres, úzkost a bolest
Podstatou aromaterapie je využití čistých esenciálních olejů, které se přirozeně vyskytují v různých částech rostlin, ze kterých se pak dostávají destilací.
Tyto oleje jsou stoprocentní koncentráty, proto je nutné je před použitím naředit nosným oleji (např. panenský rostlinný olej).
Dalším produktem, který vzniká při destilaci rostlin je tzv. hydrolát neboli květinová voda. Má podobné účinky jako esenciální olej a často se používá v kosmetice.
Silice jsou látky aromatické, které na nás působí. Fyzické působení může pomoci při zvládání bolesti a při různých zdravotních obtíží. Psychiku může ovlivnit při stresech, pocitech úzkosti, strachu, ale slouží i pro osvěžení a vyvolání radostných pocitů
Dnes již mnoho porodnic využívá aromaterapie jako metodu úlevy od bolesti, relaxace a navození příjemných pocitů při porodu.
Při porodu se nejčastěji užívají směsi formou masáže, inhalace  nebo pro relaxaci ve vaně.

Nejčastěji používané éterické oleje při porodu jsou černý pepř, fenykl, geránium, heřmánek římský, jasmín, kadidlo, levandule, neroli, růže, šalvěj muškátová a ylang – ylang
V první době porodní je vhodné využít oleje pro masáž v oblasti ramen, šíje, oblasti kosti křížové, chodidel, dlaní i zápěstí.
V druhé době porodní pak pomáhá směs éterických olejů šalvěje muškátové, levandule a kadidla. Navodí pocit uvolnění a koncentruje. Tato směs podporuje a zesiluje kontrakce.
Při dlouhotrvajícím porodu může pomoci směs s grepem, černým pepřem a gerániem. Oblíbenou vůni si můžete  nakapat na kapesníček a inhalovat během porodu sama. Mohou se též přikládat obklady. Využít lze i květové vody ve spreji přímo na obličej, hrudník a šíji.

levandule – pomáhá při stazích a vysokém tlaku, má relaxační a uklidňující účinky, odhání strach a úzkost
nerol – ulevuje při pocitech na omdlení a po porodu pomáhá vrátit do normálu krevní oběh,
rozmarýn – je vhodný pro maminky s nízkým tlakem a umí povzbudit před porodem i po něm
kadidlo - zklidňuje nadměrné emoce, pomáhá zvládat porodní nepohodlí, otevírá dýchací cesty, prohlubuje dýchání, brání hyperventilaci matky.
myrha - pomáhá rozběhnout zastavený porod
růže - napomáhá lepšímu rozestoupení kostí a změkčuje svalstvo.
jasmín - podporuje pocity radosti, míru a sebevědomí, přispívá k lepšímu průběhu porodu, protože stimuluje vylučování ženských hormonů. Otupuje bolestivé stahy dělohy, ale zároveň posiluje kontrakce. Působí proti zadržení placenty.
geránium - funguje protistresově, uklidňuje rodičku, je antibakteriální, antidepresivní, pomáhá překonat strach.
Ylang-ylang - zvyšuje klid a relaxaci, zároveň pomáhá snižovat krevní tlak a zpomalit zrychlené dýchání, je uklidňující, povznášející
citrusy - odnímají pocit únavy a stresy, klidní nevolnosti, napomáhají soustředěnosti
máta peprná - může pomoci s vyčerpáním, nevolností, přílišným horkem a zmírní porodní bolesti.
šalvěj - je prakticky přírodní epidurální anestezie. Stimuluje tvorbu hormonů a urychluje porod, zlepšuje kontrakce dělohy. Nesmí se ale používat na začátku porodu, protože může působit jako hypnotikum.

Využily jste u porodu aormaterapii nebo to máte v plánu? Jaké jsou vaše oblíbené vůně?